Anna Polakowska
Perfect Creatures

Dyplom magisterski zrealizowany w: V Pracowni Fotografii (prof. Konrad Kuzyszyn), VI Pracowni Fotografii (prof. Andrzej P. Florkowski)
3 listopada 1957 roku dokonano rzeczy wyjątkowej. Po raz pierwszy w historii na orbicie okołoziemskiej pojawiła się istota żywa. Nie był to jednak człowiek, ale mała łaciata suczka rasy mieszanej.
Zwierzęce podboje kosmosu uwiodły cały świat, rozsławiając bohaterskie psy, małpy, szczury i inne stworzenia. Archiwalne zdjęcia z testów dokonywanych w laboratoriach stoją w opozycji do dobrze znanego ogólnoświatowego entuzjazmu przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Widać na nich przerażone spojrzenia stworzeń, łypiących z metalowych konstrukcji, ustawionych w zimnych wykafelkowanych pomieszczeniach. Sytuacje te wydają się znane człowiekowi współczesnemu, który żyje w świecie nauki bazującej na eksperymentach przeprowadzanych na zwierzętach.
Historia ta stała się pretekstem do powstania cyklu. Moja praca balansuje na granicy prawdy i fałszu, pozostawiając każdemu z osobna możliwość dopowiedzenia jej do końca.
„All the universe is full of the life of perfect creatures.” to cytat rosyjskiego naukowca, Konstatina Eduardovicha Tsiolkovskiego. Zdanie to wytłoczono na czerwonym atłasie na muzealnej ścianie poświęconej psim astronautom.