Bartosz Jakubowski: Haften – wystawa fotografii i dialog o sytuacji osób LGBTQ+

Czas trwania wystawy:
22.10.2022 12:00 – 20:00
23.10.2022 12:00 – 20:00

Niemieckie słowo “haften” znaczy “przylegać”. Od tego samego słowa wywodzi się polski czasownik “haftować”, za którym oprócz dekoracyjnej i artystycznej tradycji rzemiosła, kryje się przeszywająca opresja. Nakłuwanie tkaniny ostrą igłą, przerywanie jej tkanek, narzucanie zaprojektowanego wzoru to przemocowy akt władzy, który autor w swoim projekcie przyrównuje do systemowych masek nakładanych siłą na tożsamości osób LGBTQ+.

“Haften” to wystawa fotografii autorstwa Bartosza Jakubowskiego, której towarzyszy słuchowisko przywołujące intymne, naukowe i abstrakcyjne teksty dotyczące doświadczeń queerowych oraz autorska kompozycja zapachowa stanowiąca interpretację poruszanych w nich wątków. Hafty widoczne na pracach wykonało 10 lokalnych hafciarek z 10 różnych regionów Polski, ściśle związanych z kulturowymi i geograficznymi korzeniami sportretowanych osób.

Projekt stanowił pracę dyplomową wykonaną na Wydziale Fotografii UAP pod kierunkiem prof. Krzysztofa J. Baranowskiego w Pracowni NeoFotografii.

Bartosz Jakubowski (ur. 1994) – w swoich pracach modyfikuje przebieg przeszłych wydarzeń, kreując nowe konteksty i materializując utopijne zakończenia straconych historii. Kolaże ze szczątków przeszłości, wypełnia fantazją, uzupełniając puste miejsca w nieheteronormatywnych narracjach. Jego praca ma charakter dokumentalny i kolektywny. Jej podstawą jest proces researchu oraz współpraca z osobami wyspecjalizowanymi w różnych dziedzinach, dzięki którym projekt zyskuje różnorodne perspektywy. W prezentacjach skupia się na emocjach, tworzeniu atmosfery i immersji.

Mieszka i pracuje w Warszawie, studiuje fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2021). Inicjator, producent i kurator projektu X-Philes (2021–) upowszechniającego queerową poezję. Od 2019 roku praktykuje kontakt improwizację oraz improwizację ruchową, która staje się coraz ważniejszym elementem jego twórczości.

Osoby współtworzące:

Emilia Pluskota, Julia Gensina,Natalia Gadomska, Maria Hołdys, Klaudia Szott,Jolaś Anioł, Agata Grabowska, Kasia Skoczylas, Miriam Sadowska, Rafał Domagała, Olo Rusinek, Weronika Wysocka

***

Projekt „Haften” powstał w ramach programu Erasmus+ KA154 Dialog z decydentami (nr projektu: 2021-1-PL01-KA154-YOU-000020295) we współpracy z fundacją MyFuture.