Borys Makary, Ren Hang i inni w Walencji.

Prace polskiego artysty Borysa Makarego zostaną pokazane na grupowej wystawie „El cuerpo reinterpretado” (ciało zreinterpretowane) w Walencji obok 17 artystów skupionych wokół tematyki ciała. Wśród artystów będą m. in. Ren Hang, Alva Bernadine, Lin Zhipeng, Elodie+Nicolas, Martial Lenoir, Jetmir Idrizi, Aneta Bartos,Jessica Rispal, Formento & Formento, Rrrdiaz, Raul Diaz Reyes, Kimbra Audrey, Romy Alizee.

Na wystawie Borys Makary zaprezentuje cykl „They were”, który pokazywany był już między innymi na indywidualnych wystawach w Paryżu, Lille czy Warszawie.

Cykl „They were” sprowadza się do man-reyowskiej formy negatywów, na których ręcznie namalowane zostały znaki i cyfry symbolizujące charakter postaci znajdującej się na zdjęciu. To cykl abstrakcyjny, surrealistyczny, dla którego punktem wyjścia była numerologia i symbolika geometrii, które miały określić i przybliżyć widzowi obrazowaną osobę. Forma negatywu sprawia, że wspomnienia o nich stają się odrealnione. Malowanie po pracach jest zabiegiem performatywnym, w którym autor niejako naznacza obrazowane kobiety i w wyniku którego każda fotografia jest niepowtarzalna.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 czerwca o godzinie 19:30 w nowej siedzibie paryskiej galerii NUE Galerie w Walencji.

Borys Makary (ur. 1977). Artysta wizualny. Zajmuje się sztuką konceptualną, kreacyjną, komentującą rzeczywistość. Do swoich działań wykorzystuje głównie fotografię, ale tworzy również instalacje. Coraz częściej sięga też po video. Z wykształcenia magister sztuk wizualnych. Absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Fotografii mody uczył się u Milesa Aldridge’a oraz w International Centre of Photography w Nowym Jorku. Był asystentem fotografa mody Richarda Warrena. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą, m. in. na indywidualnej wystawie w paryskiej galerii Claude-Samuel, oraz na wystawie zbiorowej w galerii NUE. Pokazywał również prace na indywidualnej wystawie w La Maison de la Photographie w Lille oraz w Lille Grand Palais. Uczestniczył w festiwalach WeArt w Barcelonie oraz Photo Independent w Los Angeles. Od 2012 roku otrzymał liczne nagrody na międzynarodowych konkursach fotograficznych w USA i w Europie, w tym trzy medale na Prix de la Photographie Paris 2013 – zarówno za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie. Publikował na łamach wielu magazynów fotograficznych, w tym “Secret Behaviour” czy “contra doc!”.