Demidowski / Zugaj: „Technologia nie znosi ambicji” | Wystawa 02/12—19/02/23

Punktem wyjścia do wystawy „Technologia nie znosi ambicji” jest wywiad przeprowadzony przez Piotra Zugaja z Lucjanem Demidowskim w 2020 r., który stanie się również częścią towarzyszącej wystawie publikacji. Prezentowane na wystawie prace dwóch artystów przeglądają się w sobie, momentami gubi się i rozprasza kwestia ich autorstwa, liczy się obraz. Takie ujęcie relacji Demidowski/Zugaj wprowadzają rozszczelnienie w układzie uczeń-mistrz, która staje się przestrzenią wzajemnych inspiracji.

(…) Lucjan Demidowski przenosi grę z percepcją do kolejnego wymiaru, którym jest fotografia. Nie wystarcza mu jednorazowe działanie i zaburzenie porządku miejsca, odrealnienie go za pomocą ulubionego rekwizytu iluzjonistów, czyli lustra. Zdjęcia Demidowskiego stają się bowiem trwałymi obrazami iluzji i niewidzialnego — zwierciadła pojawiające się na nich „patrzą” na przeciwległy widok niedostrzegalny ani dla niego, ani dla obiektywu aparatu. Artysta tym samym konstruuje wizualne traktaty na temat natury obrazu fotograficznego oraz relacji obrazu względem rzeczywistości. Poza lustrami posługuje się też kamieniami i zmiennymi kątami widzenia. W niektórych pracach bardzo łatwo jest prześledzić przebieg ingerencji, inne są tak skomplikowane, że widzimy ingerencję tam, gdzie jej nie ma.

Z kolei Piotr Zugaj w swoich realizacjach niejako odsłania kulisy prac Demidowskiego, a także podejmuje wysiłek ich odtworzenia, bazując na swojej pamięci. Poddaje ją pod refleksję, tworząc własne obrazy, pośrednio lub bezpośrednio zaczerpnięte z realizacji starszego kolegi. Dla Zugaja przestrzeń iluzoryczna, przestrzeń zwierciadła i jego odbicia jest próbą zrozumienia metody pracy i sposobu obrazowania Demidowskiego. Czymś znacznie więcej niż tylko demaskatorstwem jego warsztatu — kolejną wariacją na temat rzeczywistości.

Paweł Bąkowski
kurator wystawy

Lucjan Demidowski (ur. 1946 w Krzeszowie Górnym) – artysta fotograf, jeden z przedstawicieli konceptualizmu w fotografii polskiej, związany z lubelskim środowiskiem fotograficznym. Fotografuje od 1960 roku. Wówczas, jako czternastoletni chłopiec, otrzymał od ojca prezent – aparat fotograficzny Zorkij 2S. Swoją przygodę z fotografią Demidowski rozpoczął na dobre w Fotoklubie Zamek, działającym w latach 60. i 70. na Zamku Lubelskim. Już wtedy zauważyć można zamiłowanie Demidowskiego do eksperymentów formalnych, udane operowanie płaszczyznami tonów, skłonność do geometryzacji kompozycji kadru.

Na jego twórczość wpływ miały refleksje oraz prace dwóch fotografów i teoretyków: Zbigniewa Dłubaka i Jerzego Lewczyńskiego (obu artystów Lucjan Demidowski poznał zresztą osobiście, a znajomość ta przerodziła się w przyjaźń). Ważnym doświadczeniem artystycznym stała się również znajomość z kręgiem fotografów i filmowców skupionych wokół łódzkiego Warsztatu Formy Filmowej, w tym z Andrzejem Różyckim oraz Józefem Robakowskim, a także kontakty ze środowiskiem artystycznym Galerii Remont.

Lucjan Demidowski jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych oraz zbiorowych, w Polsce i za granicą. Laureat Lubelskiej Nagrody Artystycznej, dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, autor wielu spotkań, prelekcji, warsztatów poświęconych fotografii.

Fotografie Lucjana Demidowskiego znajdują się w zbiorach Biura Wystaw Artystycznych w Lublinie, Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii Wymiany w Łodzi, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Biografię artysty opublikowano w Antologii fotografii polskiej 1839–1989 (Jerzego Lewczyńskiego).

Piotr Zugaj (ur. 1991 r. w Lublinie) – artysta i historyk sztuki. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Absolwent Wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014) oraz stypendysta Cyprus College of Art (2016). Swoje prace pokazywał w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych m. in. podczas Incheon Asia Maritime Media Festival w Korei Południowej, Chiang Mai Photo Festival w Tajlandii, Athens Photo Festival w Grecji czy Riga Photography Biennial na Łotwie.

Wystawie towarzyszyła będzie publikacja

Organizator: