Jarosław Mikos wystawa – Immediately after w Pauzie

Zapraszamy do odwiedzenia Krakowa a w ramach odwiedzin poznania prac naszego studenta.

Wystawa indywidualna w Klubie Pauza, Floriańska 18/3 I piętro/ podziemia, 31-021 Kraków,

Wystawa czynna do 28.02.2015

„To, co widzisz, jest tylko cieniem obrazu (imaginis umbra), który nie posiada nic, co przynależało by mu (z jego własnej istoty), ale jedynie przychodzi i odchodzi wraz z Tobą”

Hans Belting

11211

Słownikowa definicja ojca określa go jako osobę, która znajduje się w relacji pokrewieństwa z dzieckiem opartej na uczestnictwie w wychowaniu dziecka. Opis ten jest bardzo przyjemny w przyswajaniu, zwłaszcza, jeżeli odbiorca nie ukończył szkoły podstawowej. Wraz z procesem dorastania zmienia się nasze odbieranie „ojcostwa” – na miejscu bezwarunkowej miłości pojawiają się pierwsze zawody i roszczenia. Osobnik sytuowany w pozycji tzw. „dziecka” zaczyna dostrzegać, że ojciec, to nie tylko element „wyposażenia” rodziny, ale też żywy człowiek, obdarzony nie tylko zaletami, które ów młodzian próbował dotychczas powielać, kopiować, ale i wadami, albo nazwijmy to wprost – uczuciami. Etos figury ojca zmienia się wprost proporcjonalnie do rozwoju zarówno niego samego, jak i jego dziecka. W końcu status ojca nadany zostaje w odniesieniu do jego potomka – dziecko stwarza ojca, nadaje mu nową pozycję społeczną, także na płaszczyźnie mikrospołeczeństwa, jaką jest dom. Narzuca nowe obowiązki, reguluje czas i finanse. Dopiero w tym momencie zacząć można właściwą dyskusję – czy istnieje takie określenie, jak „dobry ojciec”, jaka jednostka stwarza „dobrego ojca”, a która decyduje że nim nie jest?

O autorze..

Jarosław Jakub Mikos, urodzony w 1989 roku w Tarnowie, student fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Autor projektu streetart’owego “SPAM” oraz filmu krótkometrażowego “THOTH”. Brał udział w wielu wystawach, między innymi „To Coś” Fotofestiwal w Łodzi, „Toż Samo Ja” BWA Zielona Góra, „trójkąt-koło-kwadrat” Fotofestiwal Labirynt Frankfurt-Słubice. Fotografia jaką się zajmuje to kreacja, subiektywny komentarz rzeczywistości oparty o własne, osobiste doświadczenia. Aktualnie mieszka i pracuje w Krakowie.