Larys Lubowicki: „Corpus Hominis” — wystawa

Corpus Hominis

28.04-19.06.2022

wernisaż: 27.04.2022 / g.18

Punktem wyjścia cyklu „Corpus Hominis” jest pytanie o współczesne postrzeganie cielesności i estetyki z nią związanej. Idealizacja formy ciała ludzkiego, utrwalana w naszej świadomości przez media społecznościowe, sprowadziła pojęcie piękna do truizmu, zatrzymując nasze postrzeganie na warstwie powierzchniowej. Fotografia, przez swoje właściwości, skupia się na tym co powierzchowne, zewnętrzne w stopniu, w jakim nie może jej dorównać żadna inna dziedzina sztuki. Jednocześnie użycie tego medium do wniknięcia w głąb ludzkiego ciała stanowi zachętę do refleksji na temat percepcji cielesności. W realizacji projektu wykorzystane zostały techniki używane w diagnostyce medycznej: rejestracja elektronów, pola magnetycznego, promieniowania X, światła widzialnego, czy dźwięku. Na fotografiach obok obrazów zdrowych tkanek przedstawione są choroby i tkanki pobrane podczas sekcji zwłok. Wszystkie je łączy podobna estetyka. Wszystkie przedstawiają to samo życie, nieidealne i śmiertelne.Larys Lubowicki (ur. 1991) – absolwent Wydziału Lekarskiego UMB (2017) oraz Wydziału Fotografii UAP (2020). Doktorant Zakładu Psychologii i Filozofii UMB, doktorat w dyscyplinie bioetyki. Od 2020 r. pracuje jako chirurg w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. W swojej działalności twórczej i naukowej najczęściej porusza zagadnienia cielesności, śmierci oraz filozofii świata zwierząt. Skupia się na rozważaniach dotyczących ludzkich błędów poznawczych, współczesnych mitologii i iluzji towarzyszących postrzeganiu świata materialnego.

/ bilety: 5 zł (obowiązuje bilet na zwiedzanie Zachodniego Skrzydła, w dniu wernisażu wstęp wolny)