prof. Witold Przymuszała (1941-2021)

Z żalem zawiadamiamy, że odszedł nasz kolega, prof. zw. dr hab. Witold Przymuszała.
Założyciel i wieloletni kierownik II Pracowni Fotografii (wcześniej Pracowni Propedeutyki Artystycznych Technik Fotograficznych) Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współtwórca studiów w zakresie fotografii. Członek honorowy byłego Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego, od 1979 roku członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików. Współtwórca i członek zarządu Naukowego Towarzystwa Fotografii. Uczestnik ponad 100 wystaw krajowych i zagranicznych, autor ośmiu wystaw indywidualnych. Fotografował głównie krajobraz, często posługując się technikami tonorozdzielczymi. Preferował szczególnie fotografię czarno-białą, interesowała go interpretacja wizualna procesów zapamiętywania i zapominania, którym poświęcił liczne prace z cyklu „Krajobrazy wspomnień”.

„Tematyka przyrody, węziej ekologii, a szerzej krajobrazu, stała się wyznacznikiem twórczości Witolda Przymuszały. (…) Zawarta w jego pracach stylistyka, poprzez estetykę rozerwanego obrazu odsłaniającego swą własną kontynuację głębiej położoną, skłania ku odczuwaniu pamięci fotograficznego obrazu. (…) Doprowadzając ten sposób wizualizacji do konsekwentnej perfekcji, wniósł swój własny wkład do rozwoju, wydawałoby się całkowicie wyeksploatowanej, tradycyjnej fotografii czarno-białej” (Prof. zw. Stefan Wojnecki).

Żegnamy drogiego kolegę, cenionego wykładowcę, znawcę o wszechstronnej i niedoścignionej wiedzy w dziedzinie fotografii srebrowej, przez blisko 30 lat związanego z Uniwersytetem Artystycznym, zawsze gotowego dzielić się swą wielką pasją i doświadczeniem, pełnego optymizmu i ciepła.

Pogrzeb profesora odbędzie się w piątek, 16 kwietnia, o godzinie 14:30 na Cmentarzu Junikowo.

Koleżanki, koledzy i pracownicy z Wydziału.