Wystawa „6 x 3 = 25”

Galeria Piekary, CK Zamek, Dziedziniec Różany, ul. św. Marcin 80/82, Poznań
Wernisaż w piątek 12 grudnia o godz. 19:00, ekspozycja do 16 stycznia 2015
Współorganizator: Fundacja 9/11 Art Space

Tytuł organizowanej wystawy nawiązuje do trzech generacji reprezentowanej przez sześciu artystów, pedagogów związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu (wcześniej Akademią Sztuk Pięknych). Wydarzenie wpisze się w obchody 25-lecia nauczania na kierunku fotografia w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace: Michała Bugalskiego, Jarosława Klupsia, Konrada Kuzyszyna, Mateusza Sadowskiego, Stefana Wojneckiego i Piotra Wołyńskiego.
Projekt 6 x 3 = 25 przygotowany przez sześciu fotografów z trzech pokoleń, wydobywa, wspólną im jako artystom, tradycję artystyczną środowiska poznańskiego i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, ale jednocześnie jest konfrontacją odmiennych sposobów postrzegania fotografii. Od początku XX wieku za sprawą zaangażowania wielu fotografów jak chociażby Tadeusz Cyprian, Bolesław Gardulski, Roman Stefan Ulatowski, Fortunata Obrąpalska, Stefan Wojnecki czy Bronisław Schlabs, stolica Wielkopolski znacząco wyróżniała się na tle innych polskich miast, dysponując jednym z najprężniejszych środowisk fotograficznych. Wielu z powyższych fotografów do dziś zaliczanych jest do elity polskiej sceny fotograficznej, a ich działania nierzadko okazywały się przełomowe dla historii tej dziedziny artystycznej w naszym kraju. W 1990 roku utworzono kierunek fotografia na poznańskiej uczelni artystycznej, a w 1992 roku Katedrę Intermediów z trzema Pracowniami Fotografii, których pomysłodawcą i inicjatorem był prof. Stefan Wojnecki, wówczas Dziekan Wydziału.

6x3-piekary-400_big