Wystawa Katedry Fotografii w krakowskiej Pauzie

„O, jakie dziwne formy może przybierać szaleństwo ludzi zdrowych!” (Witkacy)

wystawa_Pauza_KRK_01

„O, jakie dziwne formy może przybierać szaleństwo ludzi zdrowych!” (Witkacy)

Krzysztof J. Baranowski, Michał Bugalski, Piotr Chojnacki, Sławomir Decyk, Andrzej P. Florkowski, Anna Kędziora, Jarosław Klupś, Konrad Kuzyszyn, Diana Lelonek, Maciej Nowaczyk, Janusz Oleksa, Mateusz Sadowski, Piotr Wołyński.

Historia fotografii w poznańskim Uniwersytecie Artystycznym sięga początków istnienia uczelni – roku 1919, kiedy jako pierwszy w Polsce powstał tam Wydział Fotografii Artystycznej. Ta wybiegająca w przyszłość idea jednego z twórców szkoły, Bronisława Preibischa — idea nauczania fotografii jako samodzielnej dziedziny sztuki — wówczas obok malarstwa, grafiki i rzeźby, znalazła zdeterminowanego kontynuatora w osobie Stefana Wojneckiego, dzięki któremu powstały pierwsze w Polsce studia wyższe w specjalności fotografia.

Wystawa w Galerii Pauza to zbiorowa prezentacja prac pedagogów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (dawniej ASP), prowadzących zajęcia w siedmiu pracowniach fotografii — zarówno doświadczonych profesorów, od początku istnienia Katedry Fotografii pracujących na rzecz upowszechniania kształcenia w dziedzinie sztuki fotografii na poziomie wyższym w Polsce, jak również młodszych pracowników.

Prezentacja, ograniczona do wybranych fragmentów ostatnich prac artystów, jest próbą ukazania różnorodności ich postaw i bieżących zainteresowań środowiska poznańskiego. Jest to pełen przekrój form realizacji, od klasycznych fotografii, także w technikach historycznych, po prace video, książki, obiekty i instalacje. Wystawa towarzyszy obchodom 25-lecia nauczania fotografii w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej druga odsłona, będąca prezentacją prac studentów i absolwentów, planowana jest w Galerii Pauza na jesień 2015 roku.

Jarosław Klupś

Galeria Pauza, 15 maja – 13 czerwca 2015

Kraków, ul. Stolarska 5

Poniżej kilka zdjęć z montażu wystawy…