Wystawa „Udostępnienie ekranu” Pracowni Transformacji Obrazu — dokumentacja w Szumie

Na wystawie prezentowane są prace ekranowe i obiekty oraz fragmenty prac dyplomowych autorstwa studentek i studentów Pracowni Transformacji Obrazu. Udostępnienie ekranu, oprócz bycia przydatnym w zdalnej komunikacji, uzyskało ostatnio dodatkowe znaczenie. Dla artystki/artysty ekran jest oknem na własną sztukę, które pozwala spojrzeć na nią z obu perspektyw – zarówno prywatnej, jak obiektywizującej, niekiedy wystudzonej – kiedy autorka/autor stara się oglądać własne dzieło oczami innych. Na ekranie – oprócz sztuki – wyświetlane są codzienne powinności, rozrywka, informacje, oraz tajemnice, których nikt inny nie powinien oglądać. Dlatego udostępnienie ekranu jest gestem otwartym i zamkniętym jednocześnie. Balansując pomiędzy wyrażaniem spraw istotnych a ukrywaniem bałaganu, może być gestem ostatecznej kontroli, jak i ostatecznej szczerości.