Bartłomiej Ponikiewski
Morze Douglasa

Dyplom licencjacki zrealizowany w: IV Pracowni Fotografii (prof. Piotr Chojnacki), VI Pracowni Fotografii (dr Anna Kędziora)
Autor odnosząc się XVIII wiecznych rozważań na temat krajobrazu, przepracowuje pojęcia wzniosłości oraz malowniczości. Istotnym elementem staje się krajobraz morski. Nie tylko ze względu na zainteresowanie lokalną historią, a co za tym idzie silne konotacje do lat międzywojnia. Jednak być może ważniejszym wątkiem staje się odniesienie do wspomnień z okresu dzieciństwa. To odwołanie do pierwszego doświadczenia, a zarazem kontaktu z krajobrazem morskim. To także uczucie niepokoju w zetknięciu z siłą żywiołu wody, co zostaje wyniesione do rangi rytuału. Stąd próba przemycenia własnego autoportretu, który został wykonany przez urządzenie do technicznej rejestracji obrazów wody. Obraz morza staje się niejednoznaczny, iluzyjny, niczym materia wody.
Autor odwołuje się do współczesnych form wypowiedzi wizualnych. Próbie analizy zostają poddane różne podejście w tym praktyki post-reprezentacyjne. Dzięki zabiegom multiplikowania, stara się stworzyć pozornie rzeczywiste widoki. W zestawie znajdują się prace fotograficzne, cyfrowy kolaż, rejestracja video, zapis z sonaru, ale także makieta stanowiąca próbę rekonstrukcji historycznego widoku krajobrazu morskiego.