Michał Sierakowski
Uran

Dyplom licencjacki zrealizowany w IV Pracowni Fotografii (prof. Piotr Chojnacki), VI Pracowni Fotografii (prof. Andrzej Florkowski)
1000 ton. Taką ilość uranu, w przeliczeniu na czysty metal, wydobyto w Polsce, z czego niemal wszystko sprzedano do ZSRR, a popularna plotka głosi, że to właśnie z sudeckiego uranu powstała pierwsza radziecka bomba atomowa.
Z powodu rabunkowej gospodarki prowadzonej przez sowietów pod-czas atomowej gorączki lat 40-tych, wielu górników zostało zasypanych w chodnikach bądź zamordowanych przez tajne służby, a jedno miasto dosłownie zapadło się pod ziemię. Jednak wydobywanie uranu było zajęciem równie niebezpiecznym, co lukratywnym – dzięki szerokiemu strumieniowi rubli płynących do kopalni, górników stać było po miesiącu pracy na nowe auto, a Kowary, stolica polskiego uranu, zyskały nowoczesne osiedle górnicze, dom kultury i szkołę. Marzenia o potędze atomowej sekretarza Gomułki pozwoliły zbudować tajne Zakłady Przemysłowe R-1, gdzie pracowano nad innowacyjnymi jak na tamte czasy metodami wzbogacania rud, a wzbogaconą pulpę uranową sprzedawano za dewizy za wschodnią granicę.