Master Class | Mechitov & Deisadze Studio Tbilisi

Warsztaty fotograficzne MD poprowadzą Jurii Meczitow i Maiko Deisadze z „Mechitov & Deisadze Studio” z Tbilisi w Gruzji
10.06.2022
Wydział Fotografii Uniwersytetu Artystycznego
im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

ZAPISY:
warsztaty@uap.edu.pl

Wydarzenie towarzyszy wystawie prac artysty w Atrium UAP!

Warsztaty fotograficzne MD oficjalnie organizowane są od 2011 roku. Założycielami są Juri Meczitow i Maiko Deisadze. W ramach prowadzonych zajęć, słuchacze zapoznają się z pracą w studio fotograficznym oraz uczestniczą w autorskiej szkole fotografii. Bogate doświadczenie zawodowe Meczitowa i Deisadze oraz odpowiedni sprzęt pozwala na wykonywanie różnorodnych prac i zadań fotograficznych. W ramach działalności zawodowej praktykowanej od ponad 30 lat, prowadzący zajęcia wydali wspólnie trzy albumy fotograficzne i pracują nad kolejnymi. Natomiast w dorobku samego Juria Meczitowa można znaleźć 6 książek fotograficznych i albumów. Równolegle uczyli oni sztuki fotografii na uczelniach wyższych w Gruzji, organizowali wystawy fotograficzne i kursy mistrzowskie w innych krajach. Juri Meczitow i Maiko Deisadze stworzyli też pierwszy kurs fotografii gruzińskiej według standardów europejskich i zgodnie z tymi zasadami, sztuka fotografii jest obecnie nauczana w Gruzji w różnych instytucjach zajmujących się edukacją. Jednym z najważniejszych zadań, jakie stawiają sobie wykładowcy warsztatów fotograficznych MD, jest nauczenie uczestników specyficznego języka fotografii, myślenia kompozycyjnego oraz umiejętności operowania symbolami figuratywnymi. W takcie zajęć, dużo czasu poświęca się na twórczą analizę fotografii, zarówno własnych, jak i słynnych mistrzów tej dziedziny sztuki. Ponadto badana jest techniczna strona fotografii, która odpowiada za charakter powstałego obrazu.

https://mechitov.net/en/

Program Klasy Mistrzowskiej MD

  • Część 1 – „Fotografia jako wiadomość” (Photography as a message).

Po małej części teoretycznej, w której przeanalizowane zostaną liczne przykłady, na podstawie których uczestnicy dowiedzą się co sprawia, że fotografia oceniana zostaje jako dobra, bardzo dobra, czasem świetna i w bardzo rzadkich przypadkach jako kultowa. Rozważane będą zarówno fotografie Juria Meczitowa, jak i innych uznanych mistrzów.

  • Część 2 – „Sztuka fotoportretu”.

Sztuka fotografii jest jak sztuka komunikacji, sztuka kochania i rozumienia człowieka. Nie wyklucza to możliwości posługiwania się aparatem fotograficznym, w celu realizacji tej komunikacji. Przykłady udanych portretów zostaną szczegółowo przeanalizowane i co najważniejsze, uczestnicy dowiedzą się co spowodowało sukces – osoba portretowana, umiejętność fotografa czy inne czynniki losowe.

  • Część 3 – „Fotografia dokumentalna w dobie wojen informacyjnych”.

W zależności od zainteresowania uczestników warsztatów.

Na podstawie tekstu Juria Meczitowa (Yuri Mechitov) – opracowanie: M. Olejnik.

Comments are closed