Międzynarodowe Triennale Notacji Artystycznej NOTO 2021

W imieniu Organizatorów Triennale zapraszamy do wzięcia udziału studentów, absolwentów i innych znanych Państwu młodych artystów uprawiających klasyczną twórczość notacyjną w formie zeszytów, szkicowników, notesów i dzienników. Hasło przewodnie tegorocznej, piątej już edycji Konkursu brzmi „FUGAS CHRUSTAS” (cytat z klasyka polskiego dramatu Aleksandra Fredry). W swobodnym tłumaczeniu ta żartobliwa hybryda łacińsko-polska oznacza „ucieczkę w krzaki”. Z jednej strony jest to metafora pozornej ochrony przed zagrożeniami cywilizacji, jaką daje przyroda, z drugiej to odniesienie do natury, jako jednego z wielkich tematów sztuki.

W kontekście dzisiejszych zmagań z pandemią, ucieczka od skupisk ludzkich pozostaje wypróbowanym sposobem na uniknięcie choroby i śmierci. Odosobnienie sprzyja także wenie twórczej. Gdy w roku 1348 Boccaccio wraz z przyjaciółmi schronił się przed dżumą w zielonym zakątku Toskanii — owocem tej niezwykłej sytuacji stały się wysłuchane i zapisane opowieści Dekameronu. Ucieczka w pejzaż to także odzwierciedlenie wewnętrznych pejzaży kreowanych przez psychikę i wyobraźnię artysty, to zapisywanie kodów i tajemnic, które łączą nas a zarazem oddzielają od natury. W trudnych sytuacjach notatnik pozostaje najprostszym i natychmiastowym zapisem obrazu i słowa, ręki lekko dotykającej istoty rzeczy, pozostawiającej intymny ślad.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej Konkursu NOTO www.noto.up.krakow.pl oraz na profilach społecznościach www.facebook.com/noto.notebook
www.instagram.com/noto.notebook 

Organizatorem Konkursu jest Instytut Grafiki i Wzornictwa i Instytut Sztuki Mediów Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej, Koło Naukowe Kwadrat oraz Fundacja Sztuki Współczesnej NOTO ART. 

Comments are closed