Nagrody Grand Press Photo 2020

W tegorocznej edycji nagród Grand Press Photo wśród laureatów znaleźli się również twórcy związani z Katedrą Fotografii UAP.

W kategorii Projekt dokumentalny pierwsze miejsce zajął Radek Polak za „Father’s Guil(t)d” – projekt poświęcony mężczyznom napotkanym przez autora w gruzińskiej Dolinie Pankisi. Większość z nich to doświadczeni wojną byli mudżahedini. W ich historiach autor dostrzegł przeróżne warianty swojej relacji z ojcem, na kolejne wyprawy do Pankisi pojechał razem z nim.
radekpolak.com

– Uważałem, że jeżdżę zrobić projekt o tradycjach doliny Pankisi, o mężczyznach, o męskości. Któregoś dnia obudziłem się z myślą, że przecież robię prace o sobie i o relacji swoim ojcem – mówił w Trójce Radek Polak, laureat pierwszej nagrody konkursu Grand Press Photo 2020 w kategorii Projekt Dokumentalny. Zwycięska seria fotografii nosi tytuł „Father’s Guil(t)d” i powstała podczas podróży artysty do Gruzji.

„Father’s Guil(t)d” Radek Polak

W kategorii Photo Book of the Year 2019 nagrodę zdobyła książka Mariusza Foreckiego „Mechanizm. Polska 1988–2019” – fotograficzna opowieść o tym, jak zmieniała się Polska. Autor nie ocenia, jest obserwatorem rzeczywistości – tej szarej, codziennej i tej z pierwszych stron gazet. Polska na zdjęciach Foreckiego to tytułowy mechanizm.

Mariusz Forecki, „Mechanizm. Polska 1988–2019„, wyd. Pix.House, Poznań 2019

Comments are closed