Natalia Lach-Lachowicz (1937-2022)

Z żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu wybitnej artystki Natalii Lach-Lachowicz.

Znana jako Natalia LL, od lat 60-tych tworzyła fotografie, instalacje, filmy eksperymentalne i performanse. Współtworzyła grupę Permafo (1970-1981) zajmującą się sztuką konceptualną, pisała teksty krytyczne i teoretyczne, uważa się ją za pionierkę sztuki feministycznej. Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach m.in. Musée National d’Art Moderne Centre Pompidou w Paryżu czy International Center of Photography w Nowym Jorku.

Mieliśmy przyjemność współpracować z Artystką – przez kilka lat prowadziła zajęcia ze studentami i studentkami fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Natalia LL zmarła 12 sierpnia 2022 we Wrocławiu.

Natalia LL „Sztuka zwierzęca”, 1977 [fotografia pochodzi ze strony nataliall.com ]