„Pięć nieczystych zadań” | galeria SKALA | 31/03/23

PIĘĆ NIECZYSTYCH ZADAŃ
artystka/artyści: Agnieszka Antkowiak, Sławomir Decyk, Konrad Kuzyszyn, Mateusz Sadowski i Piotr Wołyński

kurator: Piotr Wołyński

31.03.2023 – 21.04.2023
galeria SKALA, ul. Święty Marcin 49a, Poznań
wernisaż 31.03.2023 godz. 19.00 – 21.00

Wystawa Pięć nieczystych zadań składa się z pięciu niezależnych realizacji artystycznych, które odnoszą się do różnorodnych kontekstów towarzyszącej nam nieustannie obrazowej komunikacji. Autorka i autorzy eksperymentują z mediami, które na co dzień stanowią podstawę naszych kontaktów ze światem (fotografią, filmem, obrazem sieciowym, obrazem generowanym cyfrowo, virtual reality).

Uczestniczkę i uczestników wystawy łączy coś jeszcze – to osoby zaangażowane w struktury życia akademickiego1, pracujące w świecie niespójnych kryteriów odnoszących się do własnej pracy artystycznej, roli nauczyciela oraz uczelnianego funkcjonariusza. Taka pozycja, zazwyczaj przyjmowana za oczywistą, rodzi szereg pytań i wątpliwości. Jak wpływa na charakter twórczych poszukiwań?

Tytuł wystawy nawiązuje do filmu Larsa von Triera Pięć nieczystych zagrań (2003), w którym bohater, słynny dokumentalista Jurgen Leth mówi: „jestem obserwatorem, nie uczestnikiem”. Doświadczenie wspomnianych niespójnych kryteriów, w ramach których funkcjonujemy w dzisiejszym społecznym kontekście, czyni rozróżnienie zawarte w deklaracji Letha szczególnie znaczącym. Wydaje się ono dziś niemożliwe do realizacji. Ale czy na pewno? Jaka jest zatem rola artysty w nasyconej sprzecznościami i nieprzejrzystymi zasadami rzeczywistości? Prezentowane realizacje odnoszą się do powyższego pytania, choć żadna nie czyni tego w sposób programowy, a każda proponuje odmienną, niespójną(!) odpowiedź.

Piotr Wołyński

————
1 tworzą Katedrę Fotografii Intermedialnej na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Sławomir Decyk, z cyklu „Now Is Always”, 2023
Konrad Kuzyszyn, bez tytułu, odbitka na papierze srebrowym, 2023