Robert Macfarlane w książce „Podziemia. W głąb czasu” zauważa, że to właśnie wędrówka w głąb ziemi „prowadzi ku objawieniu”, a „do zrozumienia światła trzeba się wpierw zagrzebać w podziemnej ciemności”. We wszechświecie pod naszymi stopami wszystko łączy się ze wszystkim. Wije, plącze, rozgałęzia, oblepia, zasiedla, eksploruje, rozkłada. I żyje w ciągłej cyrkulacji.
Grzybnia jest wspaniałym przykładem współpracy i wzajemnego wsparcia sieci połączeń międzygatunkowych, podtrzymujących życie. Grzyby stają się symbolem ludzkich relacji i naszej roli w ekosystemie. Podczas trzech spotkań uważnie spojrzymy pod nogi, zmysłowo i materialnie doświadczymy ziemi, poszukamy z nią połączeń. Ubrudzimy sobie dłonie. Uruchomimy wyobraźnię i postaramy się ujawnić wizerunek grzybni niemożliwej do zobaczenia w pełni. W kolektywnym procesie tworzenia ziemistego batiku postaramy się odsłonić niewidzialne, podziemne połączenia mycelium.
HARMONOGRAM:
Spotkanie 1: Przyziemne wyostrzanie zmysłów
20 marca, godz. 16:00-19:00 – obowiązują zapisy (8 miejsc)
Rozpoczniemy od uważnego spaceru wokół RDK. Zbliżymy twarz ku ziemi, szukając grzybni i notując połączenia wokół nas. Po powrocie do domku posłuchamy opowieści o podziemnym ciele grzybów i za pomocą wosku przeniesiemy nasze obserwacje na tkaninę, inspirując się metodą batiku.
Spotkanie 2: Glebowe pigmenty
21 marca, godz. 16:00-19:00 – obowiązują zapisy (8 miejsc)
Przyjrzymy się potencjałowi pigmentowemu materiałów glebowych – stworzymy naturalne barwniki z ziemi, a później zabarwimy nimi tkaninę. W ten sposób doświadczymy gleby wieloma zmysłami.
Spotkanie 3: Podsumowanie spotkań z ziemią i grzybnią
23 marca, godz. 12:00 spotkanie finałowe – wstęp wolny
Ostatniego dnia spotkamy się, by przedstawić efekt wspólnych działań i porozmawiać o naszej relacji z ziemią oraz życiem, które się w niej kryje. Zaprosimy Was na performatywne czytanie kilku fragmentów o podziemnych połączeniach. Wspólnie zastanowimy się nad wątkiem bycia częścią większej całości i spróbujemy zdefiniować społeczną grzybnię. Spotkanie finałowe rozpocznie się o godzinie 12:00, przestrzeń będzie dostępna do 16:00.
FORMULARZ ZAPISÓW: https://forms.gle/Gd4AjryrGvNqLYAB9
ARTYSTKI:
Natalia Krata @nkrata – studentka Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, absolwentka Kognitywistyki i Filologii Włoskiej na UAM.
W wizualnych poszukiwaniach bada wzajemne przenikanie się natury i ludzkiej działalności. Jej prace to opowieści o ludzkiej kondycji w czasach antropocenu, niezrozumieniu i poszukiwaniu nowych perspektyw. W 2024 roku zrealizowała warsztaty „Trzymaj się ciepło” w ramach sekcji SpinOFF podczas Fotofestiwalu w Łodzi. W lipcu 2024 r. eksplorowała wątek porostów i przemijania w Art Roomie na Festiwalu SlotArt, a jesienią zorganizowała wydarzenie „ODDECH dla Zduńskiej Woli”, wspierające lokalną inicjatywę na rzecz zachowania wymaganego odstępu oddzielającego spalarnię śmieci od budynków mieszkalnych.
Gosia Kępa @waybecoming – pochodzi ze Świdnicy. Fotografka, artystka wizualna, absolwentka Psychologii Społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Działa w obszarze różnych mediów, m.in. fotografii, obiektu, rysunku czy performance’u. Interesuje się szeroko pojętą relacyjnością. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z tożsamością i współistnieniem. Porusza ją natura, ma słabość do szukania zachwytów w formach organicznych. Fotografia jest dla niej przede wszystkim narzędziem do spotkania z drugim człowiekiem.
Prowadziła warsztaty z analogowych technik fotografii (takich jak cyjanotypia, czy antotypia), otwarty zakład fotograficzny, spotkania wokół gleby. W 2022 roku uczestniczyła w wiślanej rezydencji artystycznej z kolektywem Flow/Przepływ, od tamtej pory z zamiłowaniem eksploruje wątki akwatyczne. W 2023 roku badała temat ziemi i oceanu na Uniwersytecie Lizbońskim. W ramach projektu dyplomowego we współpracy z trzema rzekami analizowała różne rodzaje trwania. Jesienią 2024 roku brała udział w rezydencji artystycznej w CSW Zamek Ujazdowski, gdzie przyglądała się ziemi i badała potencjał pigmentowy materiałów glebowych.
OPISUJEMY:
Fotografia wydarzenia przedstawia abstrakcyjny wizerunek grzybni, stworzony przez odciśnięcie owocników grzybów na papierze. Widoczne są na niej również informacje o tytule, dacie, miejscu wydarzenia oraz o prowadzących je artystkach.
DOSTĘPNOŚĆ I DOJAZD:
Na Osiedlu Jazdów obowiązuje zakaz wjazdu samochodów.
Możesz wjechać na Osiedle, jeśli masz uprawnienia do parkowania na miejscu z niebieską kopertą. Niebieska koperta znajduje się na końcu ulicy Jazdów.
Dojazd:
Autobusy: Pl. Na Rozdrożu 116, 166,1 80, 503, E-2, 222, 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 5
Przestrzeń Rotacyjnego Domu Kultury na Jazdowie jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, z przystosowaną toaletą (pochwyty, możliwy transfer od lewej strony muszli) i z podjazdem dla wózków. Inne rozwiązania dostępności staramy się zapewnić zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami.
Kontakt: Anna Kamecka – tel/SMS: 500 869 413, rotacyjny@dks.art.pl