Katarzyna Wąsowska

mgr | asystentka
Asystentka Pracowni Widzenia Fotograficznego
Katedra Fotografii, Wydział Fotografii
kontakt: katarzyna.wasowska@uap.edu.pl
Katarzyna Wąsowska (ur. w Gdańsku, 1990) — fotografka, ogrodniczka i działaczka społeczna mieszkająca w Poznaniu. Absolwentka fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obecnie studentka antropologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza i Autonomicznym Uniwersytecie w Barcelonie. 
W swojej pracach balansujących na granicy dokumentu i kreacji, stara się łączyć badawczy, artystyczny i społeczny potencjał fotografii. Odwołując się do literatury naukowej i paranaukowej, opierając swoje badania na archiwach i wywiadach, buduje opowieści o konkretnych miejscach lub społecznościach. Obecnie, podejmuje tematy i działania związane z ogrodnictwem, migracją, uchodźstwem i inkluzją w kontekście zmian klimatycznych. 
Jej prace można było zobaczyć między innymi na Odessa Photo Days, CIRCULATION(S) w Paryżu, PhotoEspana w Madrycie, Fotofestiwalu w Łodzi, Boutographies – Rencontres Photographiques w Montpellier, Encontros da imagem w Bradze, Muzeum Emigracji w Gdyni.  W 2019 wybrana jako „Future Talent” przez Fotofestiwal Łódź w ramach Future Photography Platform. W 2021 roku znalazła się na krótkiej liście do Aperture Portfolio Prize, oraz otrzymała wyróżnienie w konkursie Allegro Prize.

https://www.katarzynawasowska.com