Podejmując prace artystyczne w Pracowni Fotografii Relacyjnej, studenci będą mieli okazję do rozwinięcia dociekliwej i kreatywnej postawy twórczej, wykorzystując możliwości estetyczne różnych mediów, dziedzin sztuki i nauki oraz codziennej rzeczywistości.
Ważnym elementem procesu dydaktycznego proponowanego przez Pracownię Fotografii Relacyjnej jest zwrócenie uwagi na istotną rolę różnych etapów procesu twórczego. Proces może być równie ważny jak efekt finalny działań artystycznych. Zachęcamy studentów do obserwacji i analizy dotychczasowych zasad własnego działania, do nazywania swojego modus operandi, poszukiwania wzbogacających go inspiracji i znalezienia najlepszego sposobu pracy nad danym projektem. W tym celu studenci zobowiązani są do prowadzenia podczas całego okresu pracy w naszej pracowni notatnika. Doświadczenie pokazuje, iż takie robocze formy często przekształcają się w pełnowartościową część skończonej pracy.
W ramach programu działań Pracowni Fotografii Relacyjnej studenci regularnie otrzymują zadania, które realizują w niewielkich grupach roboczych. Forma warsztatów grupowych sprzyja kreatywnej, intensywnej wymianie idei podczas pracy nad konkretnymi realizacjami. Działanie takie ma na celu przygotowanie studentów do działalności zawodowej, często opartej o pracę w wyspecjalizowanych zespołach. Studenci uczą się otwartości na współpracę, dzielenia się obowiązkami, zamiany ról w grupie, wypracowywania szybkich rozwiązań w problematycznych sytuacjach.
Zajęcia w Pracowni Fotografii Relacyjnej opierają się o wykłady i prezentacje, stanowiące punkt wyjściowy dla realizacji projektów indywidualnych studentów, oraz o regularne konsultacje tych projektów. W odpowiedzi na bieżące zapotrzebowanie studentów na etapie rozmów o konkretnych realizacjach prac wybierane są zagadnienia technologiczne, które proponowane są w formie zajęć praktycznych.
Prowadzący Pracownię Fotografii Relacyjnej czynnie uczestniczą w promocji studentów i absolwentów Katedry Fotografii, zapraszając ich do udziału w wystawach krajowych i zagranicznych. Prezentacje swoich osiągnięć podczas wydarzeń, takich jak między innymi Biennale Fotografii w Poznaniu, Festiwal TIFF we Wrocławiu, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Miesiąc Fotografii w Berlinie, czy międzynarodowa wystawa dyplomów Poznań Photo Diploma Award (2011, 2013, 2015 i 2019), Lille, czy w Paryżu, dają naszym studentom i absolwentom realne możliwości zdobywania doświadczeń w różnych sytuacjach ekspozycyjnych oraz prezentacji swoich prac szerokiemu i profesjonalnemu gronu odbiorców.