The Comet is Coming

WYSTAWA II PRACOWNI FOTOGRAFII WYDZIAŁU FOTOGRAFII UAP
EXHIBITION OF THE II STUDIO OF PHOTOGRAPHY THE PHOTOGRAPHY DEPARTMENT UAP

The Comet is Coming 

Galeria fotografii pf
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
18.06-18.07.2021

Prace na wystawie /
Works on display:

Radovan Cmar
Daniel Dąbrowski
Lidia Grzelczyk
Jakub Kaczuk-Kuziak
Krzysztof Kalinowski
Adrianna Kotlińska
Maria Sanak
Klaudia Student
Franciszek Szyman
Maciej Szymkowiak
Mariusz Urbański

Książki fotograficzne /
Photobooks:

Fabrizio Bartolini
Kamila Berbecka
Camilla Chiavegato
Patrycja Filarska
Veronika Froch
Edyta Jabłońska
Lisa Jurek
Julia Kamieńska
Tadeusz Korach
Michał Leśniowski
Gabriela Marciniak
Noemi Markwas
Patrycja Przedwojska
Laura Radzewicz
Mariusz Urbański
Jan Wysocki
Agnieszka Zdziabek
Mada Zielińska
Piotr Zugaj
Zbliża się
Posępnie piękna
Niesie odpowiedź
Hipnotyzujący obraz końca i początku
Fascynuje
Niepokoi
Obezwładnia
Wypatrywanie

Wystawa prezentuje prace studentów i absolwentów 2. Pracowni Fotografii, prowadzonej przez Jarosława Klupsia i Kamilę Kobierzyńską na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Wśród licznych realizacji znajdują się fotografie i obiekty, instalacje, prace wideo oraz obszerny zbiór książek fotograficznych. Większość z eksponowanych prac powstała w okresie pandemii, w warunkach współpracy zdalnej, nad którą ciążyły problemy związane z odosobnieniem i utratą relacji, brakiem poczucia bezpieczeństwa, niepewnością wobec przyszłości…

Wystawa jest wyczekiwanym spotkaniem. Szansą na podsumowanie okresu nietypowej, wirtualnej współpracy, który – mimo licznych ograniczeń – przyniósł ważne, frapujące refleksje artystyczne.

Liczne na wystawie są także publikacje fotograficzne w postaci oryginalnych photobook’ów o rozmaitych narracjach wizualnych.

2. Pracownia Fotografii – Pracownia Obrazów Utajonych UAP jest miejscem artystycznych eksperymentów w obszarze form obrazowania, związanych z materialnością i niepowtarzalnością obrazu fotograficznego. Studenci doświadczają medium fotografii poprzez badanie jego potencjału, wykorzystywanie procesów i zjawisk towarzyszących powstawaniu fotografii. Ważnym obszarem działań pracowni jest także (re)interpretacja istniejących materiałów wizualnych, w poszukiwaniu nowych, oryginalnych narracji w formach wydawniczych.

Jarosław Klupś & Kamila Kobierzyńska 

2 Pracownia Fotografii – Pracownia Obrazów Utajonych
Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
It’s getting closer
Grimly beautiful
Carrying the answer
A mesmerizing image of end and beginning
Fascinates
Disturbes
Overpowers
Looking out

The exhibition presents works by students and graduates of the 2nd Studio of Photography, run by Jarosław Klupś and Kamila Kobierzyńska at the Magdalena Abakanowicz University of Arts in Poznan.

The numerous works include photographs and objects, installations, video works and an extensive collection of photography books. Most of the works on display were created during a period of pandemic, in a remote collaborative environment burdened by issues of isolation and loss of relationships, insecurity, uncertainty about the future…

The exhibition is a long-awaited meeting. It is a chance to sum up the period of untypical, virtual cooperation, which—despite its numerous limitations—brought about important, fascinating artistic reflections.

Liczne na wystawie są także publikacje fotograficzne w postaci oryginalnych photobook’ów o rozmaitych narracjach wizualnych.

2nd Studio of Photography — Studio of Latent Images UAP is a place of artistic experiments in the field of forms of imaging, related to materiality and uniqueness of photographic image. Students experience the medium of photography by exploring its potential and using processes and phenomena that accompany the creation of photography. An important area of the studio’s work is also the (re)interpretation of existing visual materials, in search of new, original narratives in publishing forms.

Jarosław Klupś & Kamila Kobierzyńska 

2 Studio of Photography — Studio of Latent Images
Magdalena Abakanowicz University of Arts in Poznań
Prace na wystawie

Klaudia Student, „Elsensee” – antotypia na tkaninie, 150x70cm, 2021
Elsensee – miejsce kuszące swoim odizolowaniem i spokojem, w sercu trzyma niezwykłą historie, pełna bólu i niejednoznaczności. Chcąc prawdziwie odkryć i poznać czym ono jest – miejscem, a może już bytem o ludzkich cechach? – wykonałam odbitki jej zmiennej natury. Wykorzystując płótno, może w złudny sposób, chciałam oddać jej głos – by opowiedziała o sobie.

Jakub Kaczuk-Kuziak, „Fredry 30/1” – video, ekran 10’’, 2020
Miejsce, którego nie pamiętam; miejsce, które musiało zostać opuszczone. Przestrzeń odebrana, przestrzeń zatopiona w przeszłości.

Daniel Dąbrowski, „Upadek” – video, ekran LCD 32’’, 2020
Stan zawieszenia, nasilające się uczucie napięcia. Niepewność upadku. To oczywiste, że kiedyś nastąpi, być może przyniesie ulgę, już prawie…

Daniel Dąbrowski, „Nie wiem, jeszcze nie myślałem” – animacja 2’49, ekran LCD 60’’, 2020
Bywają takie stany psychiczne, których nie kontroluję; pojawiają się i znikają samoistnie. Czasami wydaje mi się tylko, że nie mam nad nimi kontroli, po czym łapię się na tym, że sam je wywołałem, w jakimś konkretnym celu. Niestety nie zawsze ten cel odnajduję.

Adrianna Kotlińska, „Posag” – fotografia srebrowa na drewnie, lniana pościel, 2021
Projekt skupia się wokół tematu rodziny, relacji międzyludzkich i etapów, które w życiu rozpoczynamy, bądź kończymy.  Składa się z dwóch obiektów: stołu, na którym naświetliłam fotografię mojej rodziny oraz pościeli, na której przez 2 miesiące pisałam życzenia, które spływały dla mnie od moich przyjaciół i znajomych.

Daniel Dąbrowski, „Wracam tam”, video – projekcja, 2020
Eksploracja przeszłości wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem. Powracam tam, przeszukując ją w celu odnalezienia odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Często bywa to bolesne i nieprzyjemne, ale nie poddaję się. Wracając w przeszłość, dostrzegam, że nieustannie się zmienia. Umysł przetwarza nasze wspomnienia swoimi algorytmami i nie jestem już w stanie dowiedzieć się, jak wszystko wyglądało. Mimo to nadal tam powracam, przeszukuję wszystkie jej poziomy, coraz głębiej i głębiej. Nieustannie tworzą się nowe perspektywy, to wszystko jest już wytworem umysłu. Nie jestem w stanie zrozumieć ani odnaleźć prawdy, ale nie znajduję innej przestrzeni do poszukiwań.

Radovan Cmar, „The table and the sun between us”, cyjanotypia na tkaninie, 2021
Praca stanowi fizyczny zapis czasu spędzonego – mimo pandemicznego lockdownu i dzielącej nas odległości – razem z rodziną. Na uczulonym przeze mnie na światło i wysłanym rodzinie obrusie, słońce stworzyło fotogram, będący śladem (nie)zwykłego spotkania.

Maria Sanak, „Horyzont” – film, 4:08, 2021
Czy istnieje horyzont pamięci, granica, poza którą umysł wchodzi w inny wymiar? Film stanowi refleksję, dotyczącą wartości pamięci, inspirowaną rozmowami z dziewięćdziesięciodwuletnią Panią Teresą.

Lidia Grzelczyk, „Odliczanie” – video 6’24”, telewizor kineskopowy, 2021
25 lutego – 14 stopni. Anomalie pogodowe stały się normą, tak jak ostrzeżenia naukowców. Przekaz medialny, który miał szokować, stał się otaczającą nas rzeczywistością.

Fabrizio Bartolini, White Noise, photobook, 21x30cm, 121 stron, 2021
Wychodząc od koncepcji nieświadomości zbiorowej, White Noise jest książką opartą na przestrzeni reklamy. Obrazy z ulotek, plakatów, cyfrowych ogłoszeń z równych kultur i lat, zestawiłem chcąc stworzyć płynną, nieliniową opowieść o ucieczce, śmierci i przemocy.

Kamila Berbecka, „Gwiazda podwójna, photobook, 28x38cm, 64 strony, 2019
Wertując słownik języka angielskiego  natrafiłam na hasło „Like a dog with two tails”. Zaintrygowało mnie ono na tyle, że przystanęłam przy nim na dłużej. Wyobraźnia podpowiadała mi nierzeczywisty obraz psa z dwoma ogonami. Wyszukałam kolejne hasła idiomów angielskich i dosłownie  przetłumaczyłam je na język obrazu. 

Camilla Chiavegato, Are you sure you want to permanently delete these files?, photobook, 17x25cm, 112 stron, 2021
Publikacja powstała z myślą o analizie  warunków usuwania fotografii i potrzebie zgłębienia intencji, dla których powstały – później odrzucone i ukryte – ujęcia. W swoim badaniu natknąłem się na dwa ekstremalne zachowania, dotyczące kasowanych z cyfrowej pamięci zdjęć: kompulsywne porządkowanie i kompulsywne gromadzenie, których cechy odnaleźć można w książce.

Patrycja Filarska, „A Mysterious Man Named Sasha, photobook, 13×18, 112 stron, 2021
Zima 1959. Grupa studentów Politechniki Uralskiej wyruszyła na Ural Północny, by zdobyć szczyt Otorten. Nigdy do tego nie doszło, nikt też nie przeżył wyprawy. Sprawa o charakterze kryminalnym zostaje umorzona po zaledwie kilku miesiącach. Do dziś pozostaje nierozwiązana. Jednym z uczestników tej wyprawy był mężczyzna o imieniu Sasha. (Przynajmniej tak przedstawił się pozostałym, starszym o 14 lat przewodnikom górskim). Photobook stanowi autorskie „śledztwo”, próbuje rozwikłać, kim był Sasha i co robił na studenckiej wyprawie. 

Patrycja Filarska, „Otorten. Nie idź tam”, photoapp – interaktywna publikacja internetowa, 2021
Nigdy nierozwiązana zagadka śmierci studentów stała się preludium dla internetowych detektywów. Korzystając z globalnej sieci połączeń dotarłam do rosyjskich forów internetowych, zdobywając szereg informacji na temat potencjalnych rozwiązań tej tajemniczej historii. Bogactwo internetu i kodów skusiło mnie do stworzenia cyfrowej narracji wizualnej, w której każdy dostaje własną odpowiedź. Kim był Sasha? A Kim był Siemion Zołotariow? Jak znalazł się na studenckiej wyprawie, która planowała zdobyć szczyt na Uralu Północnym i czy na pewno zginął razem ze swoimi kompanami w podróży? 

Veronika Froch, A conversation with Ruth, photobook, 20x25cm, 79+14 stron, 2021
Odbarwione, poplamione, popękane. Za duże do portfela, więc złożone na pół.  Gest miłości na Boże Narodzenie? Kim jest Ruth, kogo kochała i co miała wspólnego z Konradem? A czy Anni znalazła nowego chłopaka? Czy 18-letni jeniec wojenny szukał normalności i miłości? Pudełko z losowymi archiwalnymi fotografiami rodzinnymi i pocztówkami z jeńca wojennego, które nigdy nie dotarły do ​​odbiorcy i zamazanej pamięci mojego ojca. Pozostały pytania bez odpowiedzi, dotyczące kobiet uczuciowo związanych z moim dziadkiem w jego młodości. Znane jest tylko zakończenie tej historii.

Edyta Jabłońska, „Shadows”, photobook, dwa tomy, 20x26cm, tom I: 111 stron, tom II: 68 stron, 2019
Shadows to dwutomowa opowieść wizualna o subiektywnym postrzeganiu relacji świata natury z człowiekiem. W projekcie zostały ukazane rytmiczne formy powtarzające się w przyrodzie. Podobne schematy możemy zaobserwować również w doświadczaniu ludzkiej codzienności: powielanie gestów, mimiki i emocje. Natura także czerpie z tej powtarzalności, gdzie formy układów liści, korzeni czy łodyg rosną według określonego wzoru. W projekcie zostały wykorzystane m.in. fragmenty publikacji, znalezione w śmietnikach w kilku krajach, pochodzące z moich własnych zbiorów – niechciane, fascynujące.

Lisa Jurek, „Reakcja liniowa”, photobook 20x26cm, 324 strony, 2019
Książka przedstawia imaginowaną podróż z jądra ziemi do jądra słońca. Fotografie, które zostały użyte w książce, to w większości zdjęcia z tzw. stocków. Nie interesowało mnie fotografowanie otaczającego świata, a użycie fotografii jako przenośni i symbolu; przerabiając i zestawiając obrazy komercyjne starałam się nadać im nowe znaczenia. W pracy umieściłam także dwa ziny, nawiązujące do osobistych doświadczeń, wplatając je w tę osobliwą, wizualną podróż. 

Julia Kamieńska, „Blizny po bliźnich, photobook, 15x21cm, 40 stron, 2021
Blizny powstają w wyniku uszkodzenia skóry pozostawiając na ciele trwały ślad po wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości. Ale są jeszcze takie blizny, które trzymamy głęboko w sercu, i które nie mają postaci fizycznej.

Tadeusz Korach, „Raport”, photobook, 30x42cm, 54 strony, 2020
Celem pracy było ukazanie nietypowego widoku z okna pracowni, podczas pierwszej fali pandemii od marca do maja 2020. Praca została wykonana metodą Solarigrafii. Codziennie, przez ponad 3 miesiące umieszczałem w oknach „rejestratory” obrazu i codziennie, skanowałem je po naświetleniu, tworząc coraz większy zbiór, który ułożyłem w rodzaj relacji z zamknięcia, czy raczej raportu. Nie ma na nim ludzi, ale widać upływ czasu, który trwa niezmiennie, bez względu na to, czy jesteśmy zamknięci i czy w ogóle jesteśmy.

Michał Leśniowski „Plastikowe perły od Bułgarów”, photobook 10x15cm, 76 stron, 2020
Na samym początku Ballady o lekkim zabarwieniu erotycznym, Mirosław Naturalny, jeden z jej bohaterów, będący właścicielem agencji artystycznej, mówi: „Prowadzę działalność o zabarwieniu erotycznym ze względu na możliwość samorealizacji”. Parafrazując te słowa, ja samorealizuję się tworząc książkę fotograficzną—również o zabarwieniu lekko erotycznym. Jest ona wynikiem mojej wieloletniej fascynacji seksualnością, erotyką i pornografią. Jest też splotem historii skumulowanych w foliowej, jednorazowej torbie – to w niej obcy człowiek przekazał mi tak osobliwy zbiór zdjęć.

Gabriela Marciniak, „31725”, photobook, 24×37 cm, 325 stron, 2020
Projekt ‘31725’ to próba skonfrontowania się z chaosem własnych nieprzebranych ‘archiwów’ pękających w szwach od screenów, notatek z codzienności, zdjęć paragonów, przypadkowych ujęć itd. Photobook to również chęć zmaterializowania obrazów, które nigdy nie miały stać się fizycznym obiektem, tylko rozpłynąć się w sieci wraz z zakończeniem subskrypcji wirtualnego dysku.

Noemi Markwas, Lost, photobook, 23x30cm, 204 strony, 2019
Książka fotograficzna stanowi zbiór fotografii ukazujących zwierzęta – przedstawicieli gatunków wymarłych w XX wieku, w wyniku działalności człowieka.

Patrycja Przedwojska, „Czerwienie”, photobook 20x 25 cm, 200 stron, 2021
Czerwienie przedstawiają etapy życia dorastającej kobiety przez pryzmat stereotypowych poglądów. Książka opiera się na osobistych doznaniach oraz naukach, zaczerpniętych z podręczników poprawnej etykiety kobiecej. Umieściłam w niej prywatne oraz publiczne zdjęcia archiwalne. Całość poddałam barwieniu, które ma na celu uwydatnić problemy, z jakim zmaga się wchodząca w dorosłe życie kobieta.

Laura Radzewicz, „Digital Witchcraft”, photobook 10×14 cm, 120 stron, 2020
Wicca to jedno z najpopularniejszych wierzeń neopogańskich. Charakteryzuje się mnogością gałęzi reinterpretujących klasyczne praktyki magiczne, dostosowując je do współczesnych realiów i indywidualnych możliwości wyznawców.  Przyglądając się mechanizmom normalizującym i deformującym niegdyś mistyczne wierzenia w popularną formę wyrazu duchowości, sformułowałam przewodnik po najczęstszych praktykach pogańskich w internecie, w formie parafrazującej główne kompendium wiedzy każdego wyznawcy/czyni wicci – Księgi Cieni.

Mariusz Urbański, „Degradacja kwiatów”, photobook, format 50x70cm, 10 stron, 2020
Grafiki przedstawiają rośliny wymarłe bądź na skraju wymarcia. Problem wymierania gatunków jest coraz częściej obecny w środowisku. Delikatne plansze umieszone w muzealnym kartonie archiwizują cenne okazy.

Jan Wysocki, „Burza”, photobook, 20x29cm, 80 stron, 2021
Zawarty w publikacji zbiór zdjęć stanowi symboliczne świadectwo osobistego zaangażowania setek tysięcy ludzi, którzy postanowili wyjść na ulice w geście wsparcia wobec kobiet dotkniętych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dn. 22 października 2020 roku.

Agnieszka Zdziabek, „Wszystkie światy ukryte”, photobook – trzy tomy, 35x30cm / każdy tom 36 stron/leporello 9m, 2019
Odnalezienie mapy z wytyczoną linią podróży stało się punktem wyjścia dla zebrania, a następnie opracowania archiwalnego zbioru fotografii dotyczących różnych sposobów podróżowania. Akt rysowania po mapie stał się punktem wyjścia do doświadczenia podróży i do opowiedzenia jej za pomocą obrazów. Ze zbioru kilkuset zdjęć wyłoniło się troje bohaterów, których losy niejako się zazębiają, ale jednocześnie nie mają ze sobą za wiele wspólnego. Całość opracowana została w formę publikacji, złożonej z fotografii znalezionych na pchlich targach, w książkach, muzeach, internecie, jak i zdjęcia z własnego archiwum fotograficznego.

Mada Zielińska, „Miąższ”, photobook, 22x16cm, 56 stron, 2021
Siatki spękań, zarysowań, wyblakłe twarze i puste rewersy odsłaniają alternatywną historię bohaterów rodzinnych fotografii. Zestawiając zniszczenia ich powierzchni z oznakami chorób roślin odnaleźć można podobny schemat rozpadu.

Piotr Zugaj, „Nie wyrzucać jedzenia przez okna i balkony”, photobook 30x40cm, 100 stron, 2019
Książka jest próbą analizy życia mieszkańców bloku z okresu tzw. wielkiej płyty. Jest próbą nietypową, ponieważ książka buduje swoją narrację na typologii wszystkich wycieraczek i „kompozycji estetyzujących” w bloku, w którym w momencie pracy nad książką mieszkałem. Wszyscy znamy takie obrazki. Sam sposób myślenia o fotografowaniu – używanie prymitywnego flasha stojąc na wprost obiektu powoduje, że zwykłe, całkowicie nieatrakcyjne wizualnie przedmioty nabierają swoistego piękna. Podczas pracy nad książką odkryłem, że nie istnieje praktycznie żadna wizualna różnica między pozytywowym i negatywowym sposobem obrazowania interesujących mnie rzeczy – wydało mi się to bardzo pociągające. 

Maciej Szymkowiak, „Aparat fiskalny” – konstrukcja własna, 2021
System wykonuje zdjęcia bezpośrednio na paragonie z kasy fiskalnej. Paragony są powszechnie znane z dokumentacji zakupu towarów, ich ceny oraz ilości. Dlaczego by nie wystawiać paragonu z dokumentacji codzienności obrazowej?

Krzysztof Kalinowski, „To, co naprawdę istnieje” – fotografie kolodionowe, wideo, 2020
Otaczający mnie świat składa się z nieskończonej ilości zdarzeń, z których niewielki fragment współistnieje razem ze mną, odbywając wspólną podróż w czasie. Praca  dotyczy bliskich mi osób  i miejsc. Medium fotograficzne pozwoliło mi na zadanie pytań o istotę czasu i przestrzeni, oraz o sposób, w jaki radzimy sobie z jego upływem.

Mariusz Urbański, „Be(e)” – druk UV, lustro, 2021
Podwójny portret trumienny to refleksja nad problemem jakim jest wymieranie zapylaczy. Szacuje się, że wkrótce bezpowrotnie wyginie większość ich gatunków. Masowe  wymieranie owadów, takich jak pszczoły i muchołówki, które odgrywają również kluczową rolę w produkcji owoców, warzyw i orzechów, może przełożyć się na bezpośrednie zagrożenie także dla ludzi.

Franciszek Szyman, „Luminiscence” – instalacja, 120x120x60cm, oświetlenie wolframowe, 2021
Energia.
Jej natura pozostaje nieobliczalna.
Od zawsze otoczona fascynacją i kultem.

Works on display

Klaudia Student “Elsensee”—anthotype on cloth, 150x70cm, 2021
Elsensee—a place tempting with its isolation and tranquility, holds at its heart an unusual story, full of pain and ambiguity. In order to truly discover and get to know what it is – a place or perhaps an entity with human characteristics?—I made prints of its changing nature. Using canvas, perhaps in an illusory way, I wanted to give her a voice—to tell about herself.

Jakub Kaczuk-Kuziak “Fredry 30/1”—video, screen 10’’, 2020
A place I don’t remember; a place that had to be abandoned. A space taken away, a space submerged in the past.

Daniel Dąbrowski Upadek” (“The Fall”)—video, LCD screen 32’’, 2020
A state of limbo, an intensifying feeling of tension. The uncertainty of the fall. It’s obvious that it will happen someday, perhaps bring relief, almost…

Daniel Dąbrowski „Nie wiem, jeszcze nie myślałem” (“I don’t know, I haven’t thought about it yet”)—animation 2’49, LCD screen 60’’, 2020
There are some mental states that I have no control over; they come and go on their own. Sometimes it only seems to me that I have no control over them, and then I realize that I have caused them myself, for some specific purpose. Unfortunately, I don’t always find that purpose.

Adrianna Kotlinska „Posag” (“Dowry”)—silver photography on wood, linen sheets, 2021
The project revolves around the theme of family, human relationships and the stages that we begin or end in life. It consists of two objects: a table on which I exposed a photograph of my family and a bed sheet on which I wrote wishes from my friends and acquaintances for two months.

Daniel Dąbrowski „Wracam tam” (“I go back there”), video-projection, 2020
Exploring the past seems to be the only sensible solution. I revisit it, sifting through it to find answers to questions that bother me. It can often be painful and unpleasant, but I don’t give up. As I revisit the past, I recognize that it is constantly changing. The mind processes our memories with its algorithms and I am no longer able to figure out how things were. Nevertheless, I keep going back there, searching all its levels, deeper and deeper. New perspectives are constantly being created, it’s all a product of the mind now. I am not able to understand or find the truth, but I find no other space to search.

Radovan Cmar “The table and the sun between us”, cyanotype on cloth, 2021
The work is a physical record of time spent—despite the pandemic lockdown and the distance separating us – together with family. On a tablecloth that I sensitized to light and sent to my family, the sun created a photogram, a trace of an (un)ordinary meeting.

Maria Sanak „Horyzont” (“Horizon”)—film, 4:08, 2021
Is there a horizon of memory, a boundary beyond which the mind enters another dimension? The film is a reflection on the value of memory, inspired by conversations with ninety-two-year-old Teresa.

Lidia Grzelczyk „Odliczanie” (“Countdown”)—video 6’24”, CRT TV, 2021
Feb. 25—14 degrees. Weather anomalies have become the norm, as have warnings from scientists. Media coverage that was meant to shock has become the reality around us.

Fabrizio Bartolini “White Noise”, photobook, 21x30cm, 121 pages, 2021
Starting from the concept of a collective unconscious, “White Noise” is a photobook based on the huge world of advertising. Pictures from commercials, posters, digital ads of different cultures and years, are juxtaposed and create a flux, a non-linear story about escape, death and violence.

Kamila Berbecka „Gwiazda podwójna” (“Double Star”), photobook, 28x38cm, 64 pages, 2019
Flipping through the English dictionary I came across the phrase „Like a dog with two tails”. It intrigued me so much that I stayed with it for a while. My imagination suggested an unreal image of a dog with two tails. I searched for more English idioms and literally translated them into the language of the image.

Camilla Chiavegato “Are you sure you want to permanently delete these files?”, photobook, 17x25cm, 112 pages, 2021
The publication was created with aim to investigate the nature of trashing photographs and exploring the idea behind rejected, discarded and hidden shots. In my investigation I came across two extreme behaviors that occur when talking about trashed pictures: compulsive decluttering and compulsive hoarding. Through my project I want to represent both kinds of behaviors.

Patrycja Filarska, “A Mysterious Man Named Sasha”, photobook, 13×18, 112 pages, 2021
In the winter of 1959, a group of students from the Ural Polytechnic Institute set out for the North Urals to summit Otorten. It never happened and no one survived the expedition. A criminal case was dropped after only a few months. To this day it remains unsolved. One of the participants in this expedition was a man named Sasha. (At least that’s how he introduced himself to the other, 14 years older mountain guides). The photobook is the author’s „investigation,” trying to unravel who Sasha was and what he was doing on the student expedition.

Patrycja Filarska, Otorten. Nie idź tam” (“Otorten. Don’t go there”), photoapp—interactive web publication, 2021
The never-solved mystery of the students’ deaths has become a prelude for online investigators. Using a global network of connections, I reached out to Russian online forums, gaining a wealth of information about potential solutions to this mysterious story. The richness of the internet and codes tempted me to create a digital visual narrative where everyone gets their own answer. Who was Sasha? And who was Semyon Zolotariov? How did he end up on a student expedition that planned to summit the North Urals, and did he and his companions on the journey definitely die?

Veronika Froch, “A conversation with Ruth”, photobook, 20x25cm, 79+14 pages, 2021
Discolored, stained, cracked. Too big for my wallet, so folded in half. A gesture of love for Christmas? Who is Ruth, who did she love, and what did she have in common with Konrad? And has Anni found a new boyfriend? Was the 18-year-old prisoner of war looking for normalcy and love? A box of random archival family photographs and postcards from a POW that never made it to the recipient and my father’s fuzzy memory. Unanswered questions remain about the women emotionally involved with my grandfather in his youth. Only the ending of the story is known.

Edyta Jabłońska, “Shadows”, photobook, two volumes, 20x26cm, vol. I: 111 p., vol. II: 68 p., 2019
Shadows” is a two-volume visual story about the subjective perception of the relationship between the natural world and humans. The project depicts rhythmic forms recurring in nature. Similar patterns can also be observed in the experience of human everyday life: repetition of gestures, facial expressions and emotions. Nature also draws on this repetitiveness, where forms of leaf arrangements, roots or stems grow according to a specific pattern. The project uses, among other things, fragments of publications, found in garbage dumps in several countries, from my own collection—unwanted, fascinating.

Lisa Jurek, „Reakcja liniowa” (“Linear Reaction”), photobook 20x26cm, 324 pages, 2019
The book presents an imaginary journey from the earth’s core to the sun’s core. The photographs used in the book are mostly stock images. I wasn’t interested in photographing the surrounding world, but in using photography as a metaphor and symbol; by altering and juxtaposing commercial images, I tried to give them new meanings. I also included two zines that refer to personal experiences, weaving them into this peculiar visual journey.

Julia Kamieńska, „Blizny po bliźnich” (“Scars After Our Fellow Men”), photobook, 15x21cm, 40 pages, 2021
Scars are caused by damage to the skin leaving a permanent mark on the body from events that happened in the past. But there are still some scars that we hold deep in our hearts that do not have a physical form.

Tadeusz Korach, „Raport” (“The Report”), photobook, 30x42cm, 54 pages, 2020
The aim of this work was to show an unusual view from the studio window, during the first wave of the pandemic from March to May 2020. The work was made using the Solarigraphy method. Every day, for more than 3 months, I placed image „recorders” in the windows and every day, I scanned them after exposure, creating a growing collection, which I arranged in a kind of closure report, or rather a report. There are no people on it, but you can see the passage of time, which continues unchanged, whether we are closed or not.

Michał Leśniowski, „Plastikowe perły od Bułgarów” (“Plastic Pearls from Bulgarians”), photobook 10x15cm, 76 pages, 2020
At the very beginning of ‘Ballad with a Slightly Erotic Tinge’, Miroslaw Naturalny, one of its characters, who owns an art agency, says: „I run a business with an erotic tinge because of the possibility of self-realization”. Paraphrasing these words, I am self-realised by creating a book of photographs—also slightly erotic in tone. It is the result of my long-standing fascination with sexuality, erotica and pornography. It is also a tangle of stories accumulated in a foil, disposable bag—it is in this bag that a stranger gave me such a peculiar collection of photographs.

Gabriela Marciniak “31725”, photobook, 24×37 cm, 325 pages, 2020
Project “31725” is an attempt to confront the chaos of my own innumerable 'archives’ bursting at the seams with screenshots, notes from everyday life, photos of receipts, random shots, etc. Photobook is also a desire to materialize images that were never meant to become physical objects, but dissolve in the network when the subscription to the virtual disk ends.

Noemi Markwas “Lost”, photobook, 23x30cm, 204 pages, 2019
This photographic book is a collection of photographs showing animals—representatives of species extinct in the 20th century, as a result of human activity.

Patrycja Przedwojska, „Czerwienie” (“Reds”), photobook 20x 25 cm, 200 pages, 2021
Reds” presents the stages of an adolescent woman’s life through the lens of stereotypical views. The book is based on personal experiences and teachings, taken from textbooks of correct female etiquette. I have included private and public archival photographs. The whole book is colored in order to highlight the problems faced by a woman entering her adult life.

Laura Radzewicz “Digital Witchcraft”, photobook 10×14 cm, 120 pages, 2020
Wicca is one of the most popular neo-pagan beliefs. It is characterized by a multitude of branches that reinterpret classical magical practices, adapting them to contemporary realities and the individual abilities of its practitioners. Looking at the mechanisms normalizing and deforming once mystical beliefs into a popular expression of spirituality, I have formulated a guide to the most common pagan practices on the Internet, in a form that paraphrases the main compendium of knowledge for every wicca follower—the Book of Shadows.

Mariusz Urbański, Degradacja kwiatów” (“Degradation of Flowers”), photobook, format 50x70cm, 10 pages, 2020
The graphics depict plants that are extinct or on the verge of extinction. The problem of species extinction is increasingly present in the environment. The delicate boards placed in the museum’s cardboard box archive the precious specimens.

Jan Wysocki, Burza” (“The Storm”), photobook, 20x29cm, 80 pages, 2021
The collection of photographs included in the publication is symbolic of the personal involvement of hundreds of thousands of people who decided to take to the streets in a gesture of support for women affected by the Constitutional Court ruling of October 22, 2020.

Agnieszka Zdziabek, „Wszystkie światy ukryte” (“All The Hidden Worlds”), photobook—three volumes, 35x30cm / each volume 36 pages / leporello 9m, 2019
Finding a map with a line of travel drawn on it became the starting point for collecting and then compiling an archival collection of photographs of different modes of travel. The act of drawing on the map became the starting point for the experience of travelling and for telling it by means of images. From the collection of several hundred photographs, three protagonists emerged, whose fates overlap in a way, but at the same time do not have much in common. The whole was developed in the form of a publication, composed of photographs found at flea markets, in books, museums, the Internet, as well as photos from my own photo archive.

Mada Zielińska, „Miąższ” (“Pulp”), photobook, 22x16cm, 56 pages, 2021
Grids of cracks, scratches, faded faces and empty reverses reveal an alternative history of the heroes of family photographs. Juxtaposing the deterioration of their surfaces with signs of plant diseases, a similar pattern of decay can be found.

Piotr Zugaj, „Nie wyrzucać jedzenia przez okna i balkony” (“Do Not Throw Food Out of Windows Or Balconies”), photobook 30x40cm, 100 pages, 2019
The book is an attempt to analyze the lives of the residents of a block of flats from the period of the so-called „big slabs”. It is an unusual attempt because the book builds its narrative on the typology of all doormats and „aesthetic compositions” in the house where I lived at the time of working on the book. We are all familiar with such images. The very way of thinking about photography—using a primitive flash while standing in front of the subject makes ordinary, completely visually unattractive objects acquire a kind of beauty. While working on the book, I discovered that there was virtually no visual difference between positive and negative ways of imaging things I was interested in—I found this very appealing.

Maciej Szymkowiak, „Aparat fiskalny” (“Fiscal Camera”)—own design, 2021
The system takes pictures directly on the receipt from the cash register. Receipts are commonly known to document the purchase of goods, their price and quantity. Why not make a receipt from the documentation of everyday images?

Krzysztof Kalinowski, „To, co naprawdę istnieje” (“What really exists”)—collodion photographs, video, 2020
The world around me consists of an infinite number of events, a small part of which coexists with me, making a journey through time together. The work is about people and places close to me. The photographic medium has allowed me to ask questions about the essence of time and space, and the way we deal with its passing.

Mariusz Urbański, “Be(e)”—UV print, mirror, 2021
Double coffin portrait is a reflection on the problem of pollinator extinction. It is estimated that most of their species will soon become irreversibly extinct. The mass extinction of insects such as bees and flycatchers, which also play a key role in the production of fruits, vegetables and nuts, may translate into a direct threat to humans as well.

Franciszek Szyman, “Luminiscence”—installation, 120x120x60cm, tungsten lighting, 2021
Energy.
Her nature remains unpredictable.
She has always been surrounded by fascination and worship.

The Comet is Coming

Galeria fotografii pf

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
18.06-18.07.2021

 

kuratorzy: Jarosław Klupś, Kamila Kobierzyńska
współpraca: Dominika Karalus, Wojciech Luchowski
teksty: Jarosław Klupś oraz autorzy prac
tłumaczenie, projekt strony: Marcin Czerkasow
dokumentacja fotograficzna: Zachar Szerstobitow