Anna Orlikowska: Na początku i na końcu / O rozpadzie obrazu

W dniu 29 marca zapraszamy serdecznie na godzinę 17:15 do sali 02 w Budynku B Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na spotkanie autorskie, podczas którego pokaz ostatnich realizacji artystki stanie się pretekstem do rozważań o tworzeniu obrazu oraz jego rozpadzie, dezintegracji i zanikaniu.

Anna Orlikowska swojej twórczości posługuje się różnorodnym medium, tworzy prace wideo, aranżacje przestrzenne, fotografie. Obserwatorka zjawisk niezauważalnych, drobnych, zwykle w sztuce pomijanych, traktowanych jako zbyt pospolite.

Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2015 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2011 pracuje na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.

Stypendystka programu“Młoda Polska” (2010) oraz programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008 i 2006 ), otrzymała wyróżnienie w konkursie “Spojrzenia” organizowanym przez Fundację Deutsche Bank oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki (2005), finalistka konkursu Fundacji Vordemberge-Gildewart współorganizowanego przez MOCAK w Krakowie (2009), nagrodzona Grand Prix na festiwalu Sztuki Młodych “Przeciąg” w Szczecinie (2009). Odbyła rezydencje artystyczne w Headlands Center for the Arts, San Francisco (2010), Futura Center for Contemporary Art, Praga (2008), FACT (Foundation of Art and Creative Technology), Liverpool (2007) oraz Deutsche Bank Studio, Berlin (2006)

Wybrane wystawy grupowe: &, Muzeum Sztuki w Łodzi (2017), Dotyk – o sztuce haptycznej, BWA Kielce (2016), Ars Moriendi/Sztuka Umierania,BWA Tarnów (2015), Dziedzictwo/ Patrząc na Brandta, Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko (2015), Mobil Time/ Body Imaging, Shin Leh Yuan Art Space, Taipei, Tajwan (2015), Zbrodnia w sztuce, MOCAK, Kraków (2014), People are Strange, BWA Olsztyn (2014), Es ist Zeit für Turnschuhe!, Künstlerhaus Dortmund, Dortmund (2012), Biennale for Young Art, MMoMa, Moskwa (2010)

www.annaorlikowska.com